top of page

nás

Odborné vzdělání svých pracovníků i dlouholeté zkušenosti zúročujeme při realizaci zakázek pro soukromé zadavatele, specializované firmy i státní správu. Hlavní náplní činnosti firmy je prodej a dovoz tújí přímo od pěstitele.

.

_vyr_610_45001D81-1D02-423D-84E1-655A36619C0F.jpeg

Vysoká kvalita a garance ujmutí

 

Zabýváme se prodejem tújí v rámci celé Evropy. Naše největší výhoda je, že spolupracujeme s více ověřenými pěstiteli, kde se snažíme vybírat túje v nejvyšší kvalitě za nejlepší cenu. Naše největší priorita je spokojený zákazník. Túje před doručením podléhají naší kontrole.

Náš kořenový bal

Když se strom vykope ze země, kde dosud rostl, zabalí se i se zeminou, v níž rostl do jutové síťoviny, přičemž se zkracují kořeny o někdy až polovinu ze své velikosti. Proto je vhodné je sázet na jaře (březen, duben, květen) nebo na podzim (září, říjen, listopad). Takové túje potřebují rok na zakořenění, protože kořeny byly odříznuty. Takže potřebují i více času na to, aby začaly růst. Pokud však budete potřebovat túji zasadit v chladnějších měsících, jde to také. 

Rady a tipy
Lopatu a zednickou lžíci

Kdy sázet

 

je nemají přesně určený čas na výsadbu. Můžete je vysazovat celý rok, kromě období, kdy je půda zamrzlá. Je rozdíl, zda budeme sázet túji vykopanou ze země s balem nebo rostoucí v květináči.

Příprava půdy

 

Vybírejte místo, kde bude dostatečně svítit slunce nebo pouze se slabým stínem. Půda by měla být neutrální, popřípadě trochu kyselejší. Túje jsou však zcela nenáročné rostliny.  Půdu však určitě před sázením prokypřete a provzdušněte. Vykopána jáma by měla být o něco větší než kořeny, které budete sázet. Nezapomeňte půdu navlhčit, túje mají rády vlhké prostředí. Vzdálenost mezi jednotlivými tújemi by měla být alespoň 40 cm – 60cm ,  Po zasazení je vhodné  použit  mulčovací kůru, která zabraňuje prorůstání trávy a plevele , udržuje ideální vlhkost a teplotu.

Zalévání

 

Zalévaní je hodně důležité, hlavně ze začátku, kdy túje zasadíme. Ze začátku je třeba udržovat zem, ve které rostou túje, dostatečně vlhkou. Doporučuje se zalévat každý den po dobu jednoho měsíce, nejlépe ráno. Nemůžete to však přehnat. Musíte se řídit podle toho, jaké je počasí. Pokud jsou dny sušší a slunce ostřejší, je třeba je zalévat větším množstvím vody. Pokud jsou dny deštivé, tak se o to postará sama příroda.

Hnojení

 

Odborníci radí nehnojit túje hned po zasazení. S hnojením je dobré začít až přibližně po dvou měsících, hnojivo by mohlo poškodit kořeny. Nejvhodnější období na hnojení je od jara až do začátku podzimu. Doporučeno je hnojit jednou ročně, maximálně dvakrát. Pokud budeme hnojit častěji, můžeme zem přehnojit a stromům spíše uškodit.

Přehnojení

 

Hnojení mladého stromku hned po zasazení může mít za následek zbarvení větviček a žloutnutí. Odborníci radí počkat s hnojením tři až šest týdnů po zasazení. Některé zdroje uvádějí, že je lepší počkat na první hnojení minimálně rok. Stromek tak může více energie vkládat do zakořenění, které je první rok velmi důležité.

Stříhání

 

Názory na stříhání se liší, některé zdroje uvádějí, že byste měli začít stříhat až tehdy, když strom doroste do požadované výšky. Jiné uvádějí stříhat už po čtyřech měsících. Doporučujeme však se stříháním počkat, tím nic nezkazíte. Začněte stříhat až po roce, roce a půl. Nejvhodnější období na stříhání je jaro nebo začátek podzimu, aby se větve stihly zahojit před zimou. Stříhejte túje jednou ročně, do šířky i do výšky aby zhoustly a rychleji rostly.

Nedostatek hořčíku

 

Pokud máte starší túje a začnou žloutnout nebo hnědnout, může to být hlavně kvůli nedostatku hořčíku. Živiny z půdy se po letech vyčerpají a túje nemají odkud čerpat další. Na tento problém je jednoduché řešení. Vyzkoušejte postřik z hořké soli. Sůl se používá speciálně na zvyšování hořčíku při žloutnutí větviček tújí. Tento postřik můžete vyzkoušet, pokud chcete dosáhnout hezčí, zelenější barvy.

bottom of page